TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Informatyki Technicznej

O Katedrze

Katedra Informatyki Technicznej (K30W04ND03, dawniej: K9) jest jednostką organizacyjną Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr (pierwsza kategoria jednostek naukowych) i mieści się w budynkach C-3 oraz C-16 kampusu PWr (mapa).

Katedra Informatyki Technicznej powstała w listopadzie 2014 roku w wyniku zmian organizacyjnych na PWr. Katedrę stanowi grupa pracowników naukowo-dydaktycznych wywodzących się z Instytutu Informatyki, Automatyki i Robotyki (IIAiR), który to powstał w 1968 roku pod nazwą Instytut Cybernetyki Technicznej (ICT) – w wyniku połączenia Katedry Konstrukcji Maszyn Cyfrowych i Katedry Telemechaniki i Automatyki. Kontynuujemy zatem tradycję powstałej na początku lat 60-tych XX wieku Katedry, która miała w nazwie maszyny cyfrowe – jak ówcześnie nazywano komputery. Kontynuujemy także tradycje IIAiR w czterech głównych nurtach. Pierwszy z nich to: niezawodność i bezpieczeństwo systemów oraz sieci komputerowych – modele funkcjonalno-niezawodnościowe, miary, ewaluacja, modelowanie i symulacja złożonych systemów technicznych, rozpoznawanie obrazów, w tym obrazów akustycznych, z wykorzystaniem aparatu sieci neuronowych oraz metod statystycznych, grafika komputerowa, multimedia i przetwarzanie obrazów, e-learning i systemy nauczania wspomaganego komputerowo. Nurt drugi dotyczy architektur komputerów, systemów wbudowanych, programowalnych układów cyfrowych, Internetu Rzeczy, przetwarzania rozproszonego, eksploracji danych i bioinformatyki. Trzecia grupa zainteresowań badawczych obejmuje modelowanie i projektowanie systemów informatycznych o architekturze zorientowanej na usługi, projektowanie, implementację, testowanie i ocenę jakości oprogramowania, problemy modelowania i standaryzacji danych i usług geoprzestrzennych oraz budowy infrastruktury informacji przestrzennej, analizę, syntezę oraz ocenę wydajności systemów dynamicznych i procesów cyklicznych. Nurt ostatni to zainteresowania badawcze wokół metod uczenia maszynowego, ze szczególnym uwzględnieniem teorii i zastosowań sztucznych sieci neuronowych (również głębokich), oraz analizy danych wielowymiarowych i strumieni danych, w tym analizy obrazów i sekwencji wideo.

Katedra posiada 13 laboratoriów naukowo-badawczych i dydaktycznych, w tym ogólne laboratoria komputerowe oraz pracownie wyposażone w sprzęt specjalistyczny (zobacz: Laboratoria).

Katedra prowadzi szeroką i aktywną współpracę międzynarodową oraz współpracę z gospodarką.

Katedra prowadzi na Kierunku Informatyka Techniczna - na I i II stopniu studiów dziennych – następujące Specjalności:

  • Inżynieria Systemów Informatycznych (INS)
  • Grafika i Systemy Multimedialne (IGM)

oraz Specjalność anglojęzyczną na studiach II stopnia:

  • Internet Engineering (INE)

Katedra prowadzi na Kierunku Automatyka i Robotyka - na I i II stopniu studiów dziennych - specjalność:

  • Technologie Informacyjne

oraz na nowo otwartym Kierunku Informatyczne Systemy Automatyki - na I i II stopniu studiów dziennych - specjalność:

  • Zastosowania Technologii Informacyjnych

Katedra uczestniczy także w procesie dydaktycznym na Kierunku Automatyka i Robotyka prowadzonym przez Katedrę Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania.

Od początku istnienia Katedra kierowana była przez prof. Czesława Smutnickiego, a od 2020 roku jej kierownikiem jest prof. Ewa Skubalska-Rafajłowicz.

Politechnika Wrocławska © 2024